התאורה בעיצוב הבית

 

חשיבות התאורה בעיצוב הבית

כמות האור אליה אנו נחשפים משפיעה על חיינו בצורה ניכרת – על המצב הבריאותי והנפשי שלנו.  במחקרים שבדקו את הקשר בין חשיפה לאור ובין גוף האדם התגלה כי כמות האור אליה הוא נחשף משפיעה על הפרשת ההורמונים בגופו. כמו כן, גילו המחקרים כי חוסר בתאורה מספקת עשוי לפגוע במצבו הנפשי של האדם.

תאורה יוצרת אווירה, היא מעצימה ומעשירה אותה באפקטים חזותיים. תאורה מחדדת פריטי ריהוט שונים. נראות העיצוב בבית מושפעים מתאורה, לכן חשוב לשלב תאורה נכונה שתחמיא לבית ותיתן אווירה חמימה וחיובית. תאורה בעלת גוף עומד, מומלצת שרוצים לתת נק׳ מאור נקודתית לקריאת ספר או הדגשת פינה מעניינת בחלל. תאורה רציפה זו תאורה שמתאימה למקום בו יש עבודה ודרושה תאורה חזקה כמו למשל מטבח, עם התאורה הרציפה חשוב לשלב סוגי תאורה נוספים שיהיה ניתן לשלוט באוירה בבית, למשל מעל שולחן אוכל או שולחן עבודה. רצוי לשלב תאורה בגוף תלוי תקרה שידגיש את הסטטיות של השולחן ויאיר את השולחן.
עם זאת ניתן גם לשלב תאורה שקועה בקיר או בתקרה שתתן גם אוירה מחממת ותאיר באופן טבעי יותר את החלל, באמצעות נק׳ האור הקטנות ותדגיש את האופן האמנותי של האור בחלל. יש אפשרות גם במיקום של נק׳ אור בין מדפים מעל לתמונות ועוד.

חשוב מאוד להתאים את גופי התאורה ועצמת התאורה  לסוגים השונים של חדרי הבית:

  • סלון – לסלון תתאים תאורה חזקה שיוצרת אווירה נעימה ומאפשרת לבני הבית לשבת ולארח בני משפחה וחברים. וזאת בשילוב תאורה נקודתית להעצמת פריטים עיצוביים בחלל.
  • מטבח – למטבח נחוצה תאורה חזקה שמאפשרת לבני הבית לעסוק בבישול, אפייה וכו’. ניתן להתקין במטבח מנורת תקרה בעלת אור עוצמתי ולבחור בגופי תאורה שונים, כמו למשל: מנורות תלויות, צמודי תקרה. ספוטים או מנורות שקועות ממוקמות בארונות העליונים, מאחורי נישות ועוד,   יקנו למטבח מראה מעוצב.
  • אמבטיה – הנורות הפופולאריות של חדרי האמבטיה הינן נורות לד משום שהן כמעט ולא מתחממות, הן חסכוניות, מחזיקות מעמד למשך זמן רב וכן קיימות במגוון עיצובים כגון: ספוטים, נורות רגילות וכו’ ועובדות במתח נמוך כך שהן בטיחותיות. אם חדר האמבטיה קטן ניתן להתקין בו כמה גופי תאורה, שילוב כמה גופי תאורה ייצור אשליה של חלל גדול יותר.
  • חדר השינה הורים – לחדר השינה תתאים תאורה אינטימית ורכה בעלת גוון אור צהוב. מומלץ מאוד להתקין דימר (עמעם) שיאפשר שליטה בעוצמת האור. רצוי להתקין את התאורה במקום מרכזי כך שהיא תאיר את כל החדר ואם נוהגים לקרוא אפשר להוסיף מנורות קריאה ולמקם אותן לצד המיטה. נוסף על כך, יש להתקין גופי תאורה שיסייעו בביצוע פעולות שונות כגון איפור, הלבשה וכו’.
  • חדר השינה של הילדים – התאורה שנמצאת בחדר הילדים צריכה להיות ניתנת לשינוי כך שיהיה קל להחליף אותה כאשר הילדים יתבגרו. חשוב מאוד למקם שקעים ומתגים בטיחותיים, לבחור בגופי תאורה בטיחותיים ונורות שלא מתחממות ולהשתמש בתאורה חזקה שאינה יוצרת צללים – תאורה כזו תגרום לילד להרגיש בטוח.
דילוג לתוכן